Порьозност на косата е друг термин, който си струва да знаете. Той ви разказва много за структурата на косата ви, как тя се държи по време на стилизиране, как да се грижите за нея и какви са някои общи проблеми.

Косата няма гладка структура. Противно на нашите убеждения, косата не е толкова гладка, колкото стъклото. Външният й слой е съставен от кутикуларни люспи – загрубял кератинов слой. Той е ясно видим под микроскоп: люспичките изглеждат като припокриващи се плочки. Човешката коса се състои от 7-10 мащабни слоя. Люспите не винаги се придържат към косата – те могат да се вдигнат в по-малка или по-голяма степен. Пропуските и дупките в слоя на кутикулите определят състоянието на косата и нейната порьозност.

Колкото по-високи са люспите, толкова по-голяма е порьозността, която оказва пряко влияние върху външния вид и състоянието на косата ви.

Има 3 вида порьозност:

НИСКАТА ПОРЬОЗНОСТ е характерна за коса, която е гладка и тежка, трудна за подхранване, лесно се натежава при неподходяща грижа. В скалпа няма подходящо кръвообращение. Косата и скалпа са мазни. Косъмът с ниска порьозност няма обем и е трудно да се вдигне корените.

СРЕДНАТА ПОРЬОЗНОСТ е характерна за коса, която е доста лесна за стилизиране, но все пак пада поради слаби космени фоликули. Кожата на главата може да стане мазна, докато краищата стават сухи и наелектризирани. Средно порьозната коса има леко повдигнати люспи. Следователно, хранителните вещества имат лесен начин, но токсините също могат да навлязат в косата без проблем. Косата е податлива на увреждане, губи блясък и еластичност.

ВИСОКАТА ПОРЬОЗНОСТ е характерна за суха и увредена коса. Нейните люспи са силно повдигнати. Косата е крехка и губи влага. Краищата на косата са разделени. Изключително трудно е да се подхранва високо порьозна коса. Хранителните вещества не могат да останат в структурата на косата поради големите пропуски в кератиновия слоя.

Ако искате грижата за косата ви да бъде успешна, трябва да паснете продуктите с порьозността на косата ви. Това позволява борба с проблемите, които са характерни за определен тип порьозност.

Маслата са изработени от молекули с различни размери в зависимост от доминиращите мастни киселини. Молекулите могат да се поберат между празнините на повърхността на косъма и да осигурят максимални ефекти. С други думи: натуралните масла отговарят на нуждите на вашата коса, осигурявайки пълна грижа и възстановяване.

Размерът на молекулите зависи от пропорциите на мастните киселини в дадено масло. Ето защо, ако знаете колко е порьозността на косата ви, трябва да вземете масла с определен вид мастни киселини. Най-добрата идея е избора на готови смеси от естествени масла, които са подходящи за дадена структура на косата.

Имайки предвид размера на молекулите и съдържанието на мастни киселини има три вида масла. Всеки от тях съответства на определен тип порьозност.

1. Проникващи масла с повечето наситени мастни киселини. Техните молекули са малки и в идеалния случай съвпадат на коса с ниска порьозност, тъй като те не придават тежест на косъмчетата. Те дават мекота и лекота.

– Ниската порьозност харесва следните масла: кокос, бабасу, палма, купуасу, бор, какао и шиа.

2. Полупроникващи масла с по-голямата част мононенаситените омега-7 и омега-9 мастни киселини. Техните средни молекули са идеални за средна порьозна коса. Те добавят блясък, предпазват от увреждане и топлина, разкрасяват и предотвратяват изтъняването и къдренето.

– Средната порьозност харесва следните масла: камелия, моринга, маврициева палма, кайсия, макадамия, арган и бадем.

3. Непроникващи масла с повече полиненаситени омега-3 и омега-6 мастни киселини. Те са съставени от големи молекули – идеални за структурата на коса с висока порьозност. Такива масла имат способността да възстановяват в дълбочина, да добавят отскачащ ефект и подходящо ниво на хидратиране.

– Ниската порьозност харесва следните масла: гроздово семе, авокато, черни семена, grapeseed, avocado, black seed, вечерна иглика, слънчоглед.